ÜRETİCİ EMANET FINDIĞINI GERİ İSTİYOR | Yeni Giresun Gazetesi Haber Sitesi. Giresunu, Giresunsporu ve Yeşilgiresun Belediyesporu buradan takip edin
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> ÜRETİCİ EMANET FINDIĞINI GERİ İSTİYOR12.10.2017 10:09

ÜRETİCİ EMANET FINDIĞINI GERİ İSTİYOR

ÜRETİCİ EMANET FINDIĞINI GERİ İSTİYOR


Giresun’da, serbest piyasada fındık fiyatlarında artış bekleyen üreticiler, umduğunu bulamayınca tüccara emanet verdikleri ürünlerini geri almaya başladı.


Bu haber 318 kez okundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık yürüyüşü ve mitinginin ardından fiyatlarda fazla yükseliş yaşanmadığını belirterek, üreticilerin serbest piyasada tüccardan çok Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) yönlendiğini belirtti.

 Fındık piyasasında 9-9.25 liradan oluşan fiyatların, bugünlerde 9.50 liraya yükseldiğini; ancak bunun beklentilerin altında bir fiyat olduğunu dile getiren Karan, "Üretici serbest piyasada fiyatların yükselmesini bekledi. Ancak fazla bir değişiklik olmayınca çiftçimiz TMO'yu tercih etmeye başladı. Hatta bazı üreticilerin tüccara emanet bıraktığı ürününü geri istediğini öğrendik. Bu üreticilerimizde fındıklarını TMO'ya götürüyorlar" dedi.

 'REKOLTE DÜŞÜK KALACAK'

 Serbest piyasada fiyatların, ay sonuna doğru yükselişe geçeceğini hatta TMO'nun fiyatının üzerine çıkabileceğini tahmin ettiklerini belirten Başkan Karan, şöyle konuştu:

 "İtalya ve Gürcistan'da rekolte düşük. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde de tahmin edilen rekolte gerçekleşmeyecek. Türkiye rekoltesi de 600 bin tonun altında gerçekleşebilir. Ayrıca TMO'ya aşırı bir talep var. TMO ekiplerini artırdı ve Kasım ayına verilen randevuları da şimdiden almaya başladı. Şu an 45 bin ton fındık alımı yapan TMO, ay sonuna kadar 100 bin ton alım yapabilir. Hem rekoltenin düşüklüğü hem TMO'nun fazla alımı hem de üreticinin emanet fındığını geri istemesi piyasada bir sıkışıklığa neden olacak. Bu durum da serbest piyasada fiyatların yükselmesini sağlayacak."


Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.yenigiresun.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright