Yücel: “Sınav sistemi sadeleşmiş oldu” | Yeni Giresun Gazetesi Haber Sitesi. Giresunu, Giresunsporu ve Yeşilgiresun Belediyesporu buradan takip edin
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Yücel: “Sınav sistemi sadeleşmiş oldu”12.10.2017 18:39

Yücel: “Sınav sistemi sadeleşmiş oldu”

Yücel: “Sınav sistemi sadeleşmiş oldu”


Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel, YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç tarafından açıklanan üniversiteye giriş sistemini değerlendirdi.


Bu haber 123 kez okundu.

Giresun Uğur Anadolu Lisesi’nde öğrencilere bir sunum gerçekleştiren ve sorularını yanıtlayan Yücel, yeni sınav sistemiyle ilgili karmaşık bir durumun olmadığını belirtti.

 Üniversiteye giriş sınavının Haziran ayında bir cumartesi günü gerçekleştirileceğini belirten Yücel, “Cumartesi sabah gireceğiniz sınav temel yeterlilik sınavı. 40 Türkçe 40 da matematikten oluşan toplam 80 sorulu bir sınav olacak. Bu sınav temel yeterlilik denilen bir sınav. Bu sınavın ikinci basamak sınavına ise etkisi yüzde 40 olacak. Öğleden sonra ise Türk dili edebiyatı-coğrafya 1, matematik, fen bilimleri ve sosyal bilgiler testlerinin yer aldığı oturuma katılabilecekler. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda boşa gitmiş bir durum yok. Bundan sonra çalışmalara aynı paralellikte devam edilecek sadece diğerlerinden farklı bir hafta sonu hatta bir günde sınav işiniz halledilmiş olacak. Liselerdeki müfredata uygun bir sınav mekanizması oluşturulmuş. Öğrenci liseye başladığı zaman zaten lise birde bütün dersler ortak,  sonra bölüm ve alanlara çalışıyorsunuz” dedi.

 Enver Yücel, Türkçe ve matematik ağırlıklı bir yapının oluştuğunu da ifade ederek, “Türkçe anadilimizin yazmamız, okumamız, konuşmamız okuduğumuzu anlamamız açısından önem daha da arttı. Diğeri de matematik. YÖK Başkanı açıklarken, ‘Yurt dışında başarılı olan bazı sınav sistemlerini de inceledik’ dedi. Buradan kastı çok büyük ihtimalle Amerika’daki yapılan üniversiteye giriş sınavlarıdır. Orada matematik ve İngilizceden sınav yapılır. Bu sınava göre öğrenci üniversiteye girer. Ortaöğretim başarı puanınız değişmedi, kat sayı değişmedi. Demek ki bir öğrencinin üniversiteye girebilmesi için ortaöğretim başarı puanı, birinci basamak yeterlilik sınavı, birde alan sınavından oluşan bir yapı ile oluşturulan puanla üniversiteye giriyor” açıklamasını yaptı.

 Yücel, “Öğrencinin üniversitede okumak istediği alanla ilgili liselerde zaten programlar ona göre seçilmişti. Şimdi bu biraz daha netleşti ve detaylandırıldı.  Yani artık ‘lise ikiden sonra kendi alanını ve yönünü belli et, o testlere çalış.’ Dolayısıyla iş sadeleşmiş oldu, daha iyi oldu ama akademik olarak ne değişti? Bir şey değişmedi yine siz alanınızla ilgili sınavlara gireceksiniz ve notlarda başarılı olacaksınız” diyerek açıklamasını tamamladı.

 Enver Yücel, daha sonra öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

 


Diğer GÜNDEM haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.yenigiresun.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright