“Tekelleşmeyi itiraf etti” | Yeni Giresun Gazetesi Haber Sitesi. Giresunu, Giresunsporu ve Yeşilgiresun Belediyesporu buradan takip edin
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> “Tekelleşmeyi itiraf etti”03.11.2016 20:05

“Tekelleşmeyi itiraf etti”

“Tekelleşmeyi itiraf etti”


Ak Partili Öztürk ‘tekelleşme’ dedi, CHP’li Bektaşoğlu, Bakan Çelik’i göreve çağırdı:


Bu haber 667 kez okundu.
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu, AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’ün ‘yabancı firma fındık fiyatlarını düşürüyor’ şeklindeki sözlerini ‘gerçeğin itirafı’ olarak değerlendirdi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i göreve çağırdı. 

TBMM Genel Kurulu’nun son oturumunda gündem maddeleri görüşülürken söz alan Bektaşoğlu, Bakan’a şu soruyu yöneltti:  

“Sizin de bildiğinizi gibi, bugüne kadar fındıkla ilgili verdiğim sayısız önerge, yaptığım onca konuşma ve açıklamalarımda vurguladığım ‘Yabancı firmalar manipülasyon yaparak fındık fiyatlarını düşürüyor’ gerçeği sonunda partinizin milletvekilleri tarafından da kabul edilmiş ve Sayın Başbakana bu konuda Afyon'da bir dosya sunulduğu açıklanmıştır. Dosyada ne olduğunu bilmiyoruz.  

Ancak, bu önemli itiraf sonrasında Bakanlığınızın yapacağı çalışmaları merakla bekliyoruz. Özellikle, manipülasyon, yasalarımıza göre suç olduğuna göre, bu suçu işleyenlerin araştırılması gerekmektedir. 17-18 liraya çıkan fındığın fiyatının ortalama 10-11 liraya düşmesi acaba nedendir? Bu konuda vereceğim araştırma önergeme destek bekliyorum, ne kadar samimisiniz görelim istiyorum.” 

“ŞİKAYET ETMEYİN, GEREĞİNİ YAPIN” 

Bülent Bektşoğlu, konuşmasında, AK Partiye "Fındık gibi milli bir ürünümüz üstündeki yabancı sektör tekelleşmesini nasıl sağladınızsa bunun yarattığı sonuçları ortadan kaldırmak da sizin göreviniz olacaktır. Şikayet etmeye hakkınız yok” diye seslendi. 

Bilindiği gibi AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, Başbakan Binali Yıldırım’a fındıkla ilgili bir dosya sunduklarını söylemiş ve İtalyan firmaların bir çok yerli firmayı satın alarak piyasaya hakim olma çabaları olduğunu, bunun da tekelleşme dolayısıyla piyasalarda fiyatları aşağıya çekme çabalarına yol açtığını açıklamıştı.  

Diğer SİYASET haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu

http://www.yenigiresun.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright