BAKICI BABAANNE VE ANNEANNELER | Yeni Giresun Gazetesi Haber Sitesi. Giresunu, Giresunsporu ve Yeşilgiresun Belediyesporu buradan takip edin
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> BAKICI BABAANNE VE ANNEANNELER 08.01.2017 12:58

BAKICI BABAANNE VE ANNEANNELER

Anneanne ve babaannelerin torun bakımı, genel anlamda çağın gerektirdiği bilgi ve değerlerden uzak, geleneksel düşünceye bağlı bir nesil yetişmesine yol açacaktır.

Birkaç gün önce basında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından, çalışan annelerin çocuklarının bakımı konusunda anneanne ve babaannelerden yararlanılacağına dair bir açıklama yapıldı. Açıklamada pilot bir çalışma başlatılacağı ve bu pilot çalışmanın sonuçlarına göre projenin yaygınlaştırılacağı ile ilgili bilgiler mevcuttu. Elbette ki bunun için de anneanne ve babaannelere belirli bir ücret de verilecekti. Bu olay bana, yıllar önce yedi yaşındaki çocuklarını muayene için getiren genç bir ebeveyni hatırlattı.

Çocuk 7 yaşındaydı ve anne ve babanın her ikisi de çalıştığı için babaannesinin yanında büyümüştü. İşin tuhaf olan tarafı, anne ve baba hafta sonu çocuğu görmek için babaannenin evine gitmişlerdi. Ama bu yedi yıllık süre içinde, hafta sonlarında dahi çocuklarına yanlarına alma zahmetine katlanmamışlardı. Çocuk da doğal olarak, yedi yıl süreyle babaannenin değer yargıları ile yetişmişti. Okula başladığında çocuklarını yanına alan aile ile çocuk arasında çatışmalar başlamıştı. Doğal olarak da anne ve babasının anlattığı kavramlar çocuğa, çocuğun anlattığı kavramlar da anne ve babaya oldukça yabancı idi.

Çocukla yapmış olduğum uzun görüşmeden sonra anne ve baba ile de yalnız olarak görüştüm. Anne görüşmenin başında “Bu çocuk normal değil” diyerek söze başladı ve normal olmayan konuları da kendine göre bir bir sıraladı. Görüşme sırasında çocuğun bu zamana değin babaannesi ile beraber yaşadığına dair bilgiler de anne ve babası tarafından doğrulandı. Görüşmenin sonuna doğru anne bana “Söyleyin Dr Bey! Bu çocuk normal mi?” diye sorduğunda verdiğim cevap şu olmuştu: Benim yapmış olduğum görüşme sonucunda, yetiştiği ortama göre değerlendirildiğinde bu çocukta normal dışı bir davranışın olmadığını düşünüyorum. Ama illaki normal dışı birilerini arıyorsanız, kendinize bakmanızı önereceğim..

Günümüzde çalışan anne babaların en önemli sorunlarından birisi çocuklarını kimin bakacağı sorunudur. Bu sorun özellikle küçük şehirlerde daha fazla olmak üzere günümüzde zaten anneanne ve babaannelerin sırtına yüklenmiş durumdadır. Mesleki pratiğimden gözlediğim kadarıyla çoğu anneanne ve babaanne bu durumdan çok da hoşnut değildir. Bir torununa baktığında, adaletin sağlanması açısından diğer torununa da bakmak zorunda kalmaktadır. Anneanne ve babaanne 50’li ve 60’lı yaşlarda ağır işçiliğe devam etmektedir. Bu durum çoğu zaman, anneanne ve babaannelerin çocuklarıyla ilişkilerin bozulmasına neden olabilmektedir.  Mesleki pratiğimde bu tür sorunların, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara yol açabildiğini de gözlemlemekteyim.  

Bahsettiğim bu olumsuz sonuçlarına ek olarak bence anneanne ve babaannelere çocuk baktırmanın en önemli sakıncası, bugünün çocuklarının iki kuşak öncesi tarafından eğitilmesi gibi bir yanlışın içine düşülmesidir. Bu durum her ne kadar bazı çevrelerce aile içi bağların kuvvetlenmesi gibi sunulsa da, ben bu durumun ülke çocuklarının eğitimi için ciddi bir sorun oluşturduğunu düşünüyorum. Anneanne ve babaannelerin torun bakımı, genel anlamda çağın gerektirdiği bilgi ve değerlerden uzak, geleneksel düşünceye bağlı bir nesil yetişmesine yol açacaktır.

Peki Çalışma Bakanının projesine alternatif ya da ek olarak başka bir proje de başlatılamaz mı? Giresun Üniversitesi bünyesinde Çocuk Gelişimi ön lisans programı bulunduğundan dolayı, önereceğim bu projenin ilimizde başlatılması düşünülebilir mi?

Ülkemizde bulunan Kız Meslek Liselerinin ya da Meslek Yüksek Okullarının Çocuk Gelişimi bölümleri mezunlarının bu alanda istihdam edilebileceklerini düşünüyorum. Uygun bir eğitim ve psikolojik değerlendirmelerden geçirilmelerini takiben bu genç insanlar, bu alanda verimli bir şekilde çalışabilirler. Ortaya çıkacak maliyetin yarısının aile tarafından, kalan yarısının da pekala sosyal devlet tarafından karşılanabileceğini düşünüyorum.

Böyle bir projede anne ve baba, çocuklarını baktıracakları genç hanımefendiyi bizzat seçebilmelidir. Bu proje ailelere, çocuklarının kendi yaşam tarzlarına ve dünya görüşlerine uygun, aynı kuşaktan sayılabilecek bir kişi tarafından eğitilmesini sağlama olanağı sunacaktır. Bu proje aynı zamanda, ülkemizin genç işsizlerinin azaltılmasında ve kadının toplum içinde güçlendirilmesinde de önemli rol oynayabilecektir.

Elbette ki torunlarını içinde yaşadığımız çağın ihtiyaçlarını dikkate alarak yetiştirebilecek anneanne ya da babaanneler de elbette mevcuttur. Ancak ben kişisel olarak anneanne ya da babaannenin torun bakıcısı olduğu görüşüne katılmıyorum. Anneanne ve babaannelerin torunlarını sevmelerinin daha uygun olduğunu düşünüyorum.  

 

http://www.yenigiresun.net/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright