Yatak kapasitesi artırıldı

Giresun Eğtim ve Araştırma Hastanesinde ihtiyaçlara cevap verebilmek adına 400 olan yatak kapasitesinin 450’ye çıkarıldığı bildirildi.

Sağlık alanına ilimizde A1 hastane rolüyle hizmet veren Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatak doluluk oranının artması ve ihtiyaçlara cevap verebilmek adına mevcut yatak kapasitesinin artırıldığı bildirildi.

Hastaneden yapılan açıklamada, “Hastanemiz, 03 Eylül 2021 tarihi itibari ile resmi olarak ilimiz merkezinde A1 rolünde Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamış olup, hasta yoğunluğunun merkezde yoğunlaşması, yatak doluluk oranımızın artması, özellikli hizmet sunum alanlarımızın genişlemesi ve acil servis yoğunluğumuzda dikkate alındığında mevcut yatak kapasitemiz hastalarımızın ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Bu nedenle nitelikli sağlık hizmeti sunumunun artırılması amacıyla Hastanemiz yatak sayısı artış talebimizin değerlendirilmesi gereği hâsıl olmuştur. Bu minvalde nitelikli sağlık hizmeti sunumunun artırılması amacıyla 400 olan mevcut yatak kapasitemiz nitelikli yatak vasfı bozulmadan 450’ye yükseltilmiştir. İlimize ve hastanemize hayırlı olsun” denildi.

A1 HASTANE ROLÜ NEDİR?

Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatına göre en az beş branşta eğitim yetkisi verilmiş ve buna göre eğitim kadroları tamamlanmış, üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerinin verildiği, eğitim araştırma faaliyetlerinin yürütüldüğü ve aynı zamanda uzman ve yan dal uzman tabiplerinin yetiştirildiği genel dal yataklı tedavi kurumları A1 grubu hastaneler olarak adlandırılyor.

A1 Grubu hastaneler için belirlenen kriterleri ise şu şekilde:

1- Bakanlıkça ilgili mevzuatına göre eğitim yetkisi verilmiş olması,

2- Bakanlıkça eğitim yetkisi verilen uzmanlık dallarında eğitim kadrosunun tamamlanmış olması,

3- Bünyesinde Eğitim Planlama ve Koordinasyon Kurulu oluşturulabilmesi,

4- Hastanenin statüsünün gerektirdiği ileri tetkik ve tedavi hizmetleri ile görüntüleme hizmetlerinin kurum bünyesinde veya hizmet alımı yolu ile karşılanabilmesi,

5- Asgari dört branş olmak kaydıyla, öncelikle iç hastalıkları, genel cerrahi, kadın doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları (kadın-doğum ve çocuk branşlarında o ilde dal hastanesi mevcut ise bu branşlar istisna tutulur), beyin cerrahi, ortopedi ve travmatoloji, kardiyoloji, anesteziyoloji ve reanimasyon branşlarında 6 ve üzeri uzman tabip bulunması ve müstakil acil branş nöbeti düzenlenebilmesi,

6- Kurum harici veya il dışından üçüncü basamak sağlık hizmeti ihtiyacı için sevkle gelen hastaların kabulünü yapması ve sağlık hizmeti ihtiyaçlarını karşılayabilmesi,

7- Bünyesinde; 3. basamak yoğun bakım ünitesi ve 3. seviye Acil Servis bulunması, gerekir. (Erdem Bulut)

03 Kas 2023 - 18:04 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Giresun Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Giresun hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Giresun editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Giresun değil haberi geçen ajanstır.