Bakan Uraloğlu açıkladı: Giresun'un altyapısına 70 milyar 415 milyon liralık yatırım yapıldı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı temel atma töreninde konuştu.

Büyütmek için resme tıklayın

Giresun'da gerçekleştirilen Liman Farklı Seviyeli Kavşağı projesinin temel atma töreni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Sanayi ve Ticaret Odası Bakanı Fatih Mehmet Kacır, Ulaştırma, Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kara Yolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen, Giresun Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, Cumhur İttifakı adayı ve Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu'nun yanı sıra çok sayıda vatandaşın da katıldığı törende, projenin önemi ve bölge için sağlayacağı avantajlar halka detaylı bir şekilde aktarıldı.

Törenin açılış konuşmasında projeyle ilgili bilgi veren Karayolları Genel Müdürü Ahmet Gülşen, Gürcistan sınırından Sinop’a kadar kesintisiz ulaşım sağlayan Karadeniz Sahil Yolunda şehirlerin gelişimlerine bağlı olarak yeni ulaşım taleplerinin değerlendirildiği ifade ederek, 1,6 kilometre uzunluğundaki Giresun Limanı Farkı Seviyeli Kavşağı projesinin tamamlandığında transit trafiğin yer altına alınmasıyla hızlı, güvenli ve kesintisiz ulaşımın sağlayacağını dile getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı tren ağını tüm Türkiye'de daha da yaygın hale getirmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirterek en son Ankara-Sivas Hızlı Tren hattının açılışını yaptıklarını, şimdi de hızlı tren ağını Karadeniz'e ulaştıracak projelere başladıklarını açıkladı.

Bakan Uraloğlu açıkladı: Giresun'un altyapısına 70 milyar 415 milyon liralık yatırım yapıldı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Giresun’un şehir içi trafiğini önemli ölçüde azaltacak Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı’nın temelini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte attı. Burada yaptığı konuşmasına 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Bakan Uraloğlu, Giresun’un eşsiz doğası ve zengin kültürü ile her geçen gün cazibesini artıran bir şehir olduğunu ifade etti.

“Fındığın başkenti Giresun’da, Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı temel atma töreni vesilesiyle sizlerle bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyuyorum.”  diyerek konuşmasına başlayan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun konuşması şu şekildedir:

“Konuşmamın başında kadınlarımıza ayrı bir parantez açmak istiyorum. Bizim geleneğimizde cennetin anaların ayakları altında olduğuna inanarak kadınlarımıza ayrı bir kıymet veririz. Kadınlar her birimizin ilk öğretmenidir aslında. Yaratılışımızdaki iyilikleri, güzellikleri kadınlarımızdan alırız. Bu duygularla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.”

“22 YILDA GİRESUN’UN ALTYAPISINA 70 MİLYAR 415 MİLYON LİRA YATIRIM YAPTIK”

“Kıymetli Giresunlu Kardeşlerim, Giresun, eşsiz doğası, muhteşem havası, tarihi dokusu ve zengin kültürü ile her geçen gün cazibesi daha da artan bir şehrimizdir. Ancak 2002 yılı öncesinde ulaşım imkânlarının gelişmemiş ve yetersiz olmasından dolayı Giresun sahip olduğu bu zenginlikleri yeterince değerlendiremedi. Ta ki Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki AK Parti Hükümetlerimiz iş başına gelene kadar.  Ulaştırma ve altyapı bakanlığı olarak son 22 yılda Giresun’un ulaşım ve iletişim altyapısına tam 70 milyar 415 milyon lira yatırım yaptık.

2002’de sadece 26 kilometre bölünmüş yolu vardı 128 kilometreye çıkardık. Sadece 12 kilometre bitümlü sıcak kaplamalı yolu vardı 205 kilometreye yükselttik ve Giresunluları güven ve konforla tanıştırdık. 214 km tek yol iyileştirmesi yaptık. 7 adet Tek Tüp ve 7 adet Çift Tüp Tünel olmak üzere toplamda 25.590 metre uzunluğunda 14 adet Tünel, 5.778 metre uzunluğunda 125 köprü inşa ettik.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla hızla Karadeniz Sahil Yolu’nu tamamladık ve 2007 yılında hizmete açtık. Bu yolla Samsun’dan Sarp Sınır Kapısı’na kadar hareket geldi, bereket geldi.  Sahil yolunda 15 adet tüneli tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Giresunlu kardeşlerim virajlı yollarda yaşanan çileleri unuttu. Ağın Köprüsü’nü restore ettik. Tirebolu-Kürtün-Torul Yolu’nu bitirdik.”

Bakan Uraloğlu açıkladı: Giresun'un altyapısına 70 milyar 415 milyon liralık yatırım yapıldı!

“EĞRİBEL GEÇİDİNDEKİ SEYAHAT SÜRESİNİ 5 DAKİKAYA İNDİRDİK”

“2.200 metre rakıma ulaşan Eğribel Geçidinde kış mevsiminin çetin şartlarında ulaşımın ne zorluklarla sağlandığını hepiniz bilirsiniz. İnşa ettiğimiz çift tüplü tünel ile seyahatlerinizde konforu ile kesintisiz ulaşım tesis ettik.  30 adet virajı ortadan kaldırarak, güzergahta 6,5 km kısalma sağladık. Yolun geometrisini iyileştirerek Eğribel Geçidindeki seyahat süresini normal zamanda 25 dakikadan 5 dakikaya indirdik. Yine, 2,4 kilometre uzunluğunda Tek Yol –Bitümlü Sıcak Kaplama olarak projelendirdiğimiz Keşap Köprülü Kavşağını da tamamlamış ve bu Ocak ayı içerisinde hizmete açmıştık. Köprülü kavşağımızın trafiğe açılmasıyla birlikte Karadeniz Sahil Yoluna Keşap’ta batı yönünden giriş-çıkış sağlamış olduk.”

DEVAM EDEN PROJELER!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, şu anda Giresun’da devam eden projelerden de bahsetti.

Uraloğlu, “Şu anda da 18 milyar 219 milyon lira proje bedeliyle; Dereli Yolu, Suşehri-Koyulhisar Ayrımı-Şebinkarahisar Yolu, Çat Köprüsü, Çaldağ-İnişdibi yolu gibi 19 karayolu projesine de devam ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

“GİRESUN LİMAN FARKLI SEVİYELİ KAVŞAĞI PROJESİ İLE TRAFİK YOĞUNLUĞUNU ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı Projesinin, günlük ortalama 32.500 aracın geçiş yaptığı güzergahta yaşanan trafik yoğunluğunu ortadan kaldıracağı belirten Bakan Uraloğlu, “Yapım çalışmalarını başlatmak üzere bir araya geldiğimiz Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı, ilimizin karayolu ağını güçlendirecek ve şehir içi trafiğini rahatlatacak çok önemli bir karayolu projemizdir. Bildiğiniz üzere Karadeniz Sahil Yolu; doğudaki Kafkas ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri, Orta Asya ve Rusya ile batı arasında karayolu bağlantısının sağlanması bakımından büyük önem arz ediyor.

Tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan Sahil Yolumuz, aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin dünyaya açılan kapısı konumundadır. Pek çok il, ilçe, belde ve limanı bağlayan yolumuz, bölge ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır. Burada yaşanan trafik yoğunluğunu dikkate alarak güzergâh üzerinde ihtiyaç duyulan noktalarda ilave köprülü kavşaklar yapmaya da devam ediyoruz.

Bu kapsamda da günlük ortalama 32.500 aracın geçiş yaptığı güzergahta yaşanan trafik yoğunluğu ortadan kaldırılacağız.  Bu noktada Karadeniz Sahil Yolu’na, şehir merkezine ve Limana hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım tesis edecek; Giresun Liman Farklı Seviyeli Kavşağı’nı projelendirdik. 1,6 km uzunluğundaki projemizle; mevcut sahil yolunu altgeçide alarak yüksek standartlı ve konforlu bir geçiş sağlayacağız. Kavşağın kullanıma alınmasıyla, bölgede ki sinyalizasyon sistemini de devre dışı bırakarak trafiğin dur-kalk yapmaksızın akışını gerçekleştireceğiz.

Böylece projemiz ile zamandan 322 milyon lira, akaryakıttan 8 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 330 milyon lira tasarruf edeceğiz. Çevreye zarar veren araçların karbon emisyonunu da 610 ton azaltarak doğanın korunmasına katkı sağlayacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu açıkladı: Giresun'un altyapısına 70 milyar 415 milyon liralık yatırım yapıldı!

“HAVALİMANI YILAN HİKAYESİNE DÖNMÜŞTÜ”

Giresun’daki yatırımların ulaşımın her modunda devam ettiğini söyleyen Bakan Uraloğlu, Ordu-Giresun havalimanının yılan hikayesine döndüğünü belirten Uraloğlu sözlerine şu şekilde devam etti.

“2015 yılında hizmete açtığımız Ordu-Giresun Havalimanı ile Ordulu ve Giresunlu vatandaşlarımızı layık olduğu yere, göklere çıkardık. Bu havalimanı yılan hikâyesine dönmüştü. Hatta 2002 yılında Yatırım Programından da çıkarılmıştı. Ama 2002 yılından beri bu ülkede istikrar var. AK Parti hükümetleri var. Kapsamlı bir etüd ve fizibilite yaptırdık. Bu havalimanı yapılacak dedik ve Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek deniz üzerine Ordu-Giresun Havalimanını kurduk.

Ordu-Giresun Havalimanı’ndan iç ve dış hatlarda haftalık 66 sefer gerçekleştiriyoruz. 2023 yılında da yaklaşık 1 milyon yolcu ağırladık.”

“HIZLI TREN AĞIMIZI KARADENİZ’E ULAŞTIRACAĞIZ”

Bakan Uraloğlu, yüksek hızlı tren ağının tüm Türkiye’de daha da yaygın hale getirdiklerini belirtirken, hızlı tren ağının artık Karadeniz’e de ulaşacağının müjdesini verdi.

Uraloğlu, “Bildiğiniz üzere yüksek hızlı tren ağını tüm Türkiye'de daha da yaygın hale getiriyoruz. Ankara-Eskişehir, Ankara-Konya, Eskişehir-İstanbul ve Konya-Karaman hatlarının ardından en son Ankara-Sivas Hızlı Tren hattımızı açmıştık. Şimdi Hızlı Tren ağımızı artık Karadeniz'e ulaştıracağız.

Kırıkkale-Çorum-Samsun Hızlı Tren Hattı ile önce Kırıkkale'den Çorum'a sonra da Samsun'a hızlı tren getireceğiz. Sonrasında 509 kilometre uzunluğundaki Samsun-Sarp Demiryolu projesini hayata geçireceğiz. İnşallah bu yıl içerisinde etüt proje çalışmalarını başlatacağız. Bu projemiz hayata geçtiğinde Giresun’la birlikte tüm Doğu Karadeniz Bölgesi illerini demiryolu ile tanıştırmış olacağız.” dedi.

Ekli Dosyalar

08 Mar 2024 - 12:08 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Erdem Bulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Giresun Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Giresun hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Giresun editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Giresun değil haberi geçen ajanstır.