Giresun Ticaret Borsası Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi (GATAM) açılışı coşkuyla gerçekleştirildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır, Giresun'a gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti ile birlikte Giresun Ticaret Borsası Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi'nin (GATAM) Açılış Törenine katıldı.

Giresun Ticaret Borsası Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi (GATAM) açılışı coşkuyla gerçekleştirildi
Giresun Ticaret Borsası Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi (GATAM) açılışı coşkuyla gerçekleştirildi
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Endüstrisinde Bölgesel Rekabet Edebilirliği Geliştirmek Amacıyla Araştırma ve Yenilik Tesislerinin Kurulması Projesi (INNOFOOD) kapsamında önemli bir adım olan Gıda Araştırma ve Test Analiz Merkezi'nin (GATAM) açılışı, 9 Mart Cumartesi günü saat 9.00'da gerçekleştirildi.

Giresun Ticaret Borsasında gerçekleştirilen açılış töreni, video gösterimiyle başladı. Ardından Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun açılış konuşmaları yer aldı. Her bir konuşmacı, GATAM'ın bölgesel kalkınmaya ve gıda sektöründeki rekabetçiliğin artırılmasına sağlayacağı önemli katkılara vurgu yaptı.

VALİ SERDENGEÇTİ: “GATAM SAYESİNDE ULUSAL VE ULUSLARARASI PAZARDA REKABET GÜCÜMÜZ ARTMIŞ OLACAK.”
Programda bir konuşma yapan Giresun  Valisi Mehmet Fatih Serdengeçti, “İlimiz ve çevre iller için büyük önem arz eden Gıda Araştırma, Test ve Analiz Merkezinin (GATAM) açılış programına hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz.

Türkiye’de gıda sektöründe bölgesel rekabet gücünün artırılmasına yönelik araştırma ve inovasyon tesislerinin geliştirilmesini amaçlayan GATAM sayesinde ilimiz ve yakın illerde gıda endüstrisinin ve ihracatçıların ihtiyaç duyduğu analizlerin akredite olarak yapılması sağlanacaktır. Aynı zamanda ileriye yönelik olarak, bölgenin ihtiyacı olan Ar-Ge projelerinde aranan bir Merkez olacaktır.

Özellikle ihracatta gıdaların test ve analizlerinin yapılması çok önemli ve bunun ileri seviyelerde yapılabilmesi için bir takım laboratuvarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu zamana kadar Giresun’umuz bu ihtiyacını Ankara ya da İstanbul gibi büyük şehirlerden karşılamaktaydı. Ancak bundan sonra GATAM ile hem kendi test ve araştırmalarını yapacak hem de bölgedeki diğer illerin bu hizmetten faydalanmasını sağlayacaktır. Bu sayede ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücümüz artmış olacaktır.

Merkezimiz yaklaşık olarak 2 milyon avroluk teknolojik cihaz ve laboratuvar ekipmanları ile donatılmıştır. Laboratuvardan öncelikle yakın bölgelerdeki başta fındık olmak üzere çay, süt ürünleri, sebze-meyve, tahıl ve deniz ürünleri üreten gıda üreticileri faydalanabilecektir.

Bunların yanı sıra proje kapsamında bölgemizin diğer bir sıkıntısı olan fındık kurutma sorununa da önemli ölçüde çözüm getireceğine inandığım Pilot Ölçekli Fındık Kurutma Sistemi kurulmuştur. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, enerji sarfiyatını minimize eden bir kurutma sistemidir. Taşınabilir tır dorsesi üzerine monte edilen cihazlarla 6 saatte 1500 ila 1800 kg fındık kurutulabilecektir. Bu sistemin taşınabilir olması da hizmeti ayağa götürerek daha çok insanımızın faydalanması anlamına gelmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Giresun’umuza ve bölgemize önemli ölçüde katkı sağlayacak, gıda sektöründeki analiz ve araştırmalara duyulan ihtiyaçları karşılayacak, ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artıracak olan GATAM’ın hizmete girmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Teşrifleriyle bizleri onurlandıran ve İlimize yapılan yatırım ve hizmetlerde desteklerini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mehmet Fatih Kacır’a ve değerli ekibine şükranlarımı sunuyorum. Merkezimizin ilimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, siz değerli hazirunu saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Serdengeçti’nin konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır, törende bir konuşma gerçekleştirdi.

BAKAN KACIR: “ÜLKEMİZİN REKABET GÜCÜNÜ KORUMAK VE DAHA FAZLA KATMA DEĞER OLUŞTURMAK İÇİN YENİ ALTYAPILAR KURUYORUZ.”
Sayın Bakanımız Mehmet Fatih Kacır, katılımcılara hitaben yapmış olduğu konuşmasında “Giresun Ticaret Borsası Gıda Araştırma Test/Analiz Merkezi (GATAM) Açılış Töreninde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyor, hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Avrupa Birliği (AB) ile ortak finanse ettiğimiz, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mızın yürütücüsü olduğu “Rekabetçi Sektörler Programı” kapsamında desteklediğimiz, şehrimize yakışır bu modern merkezin, ülkemize ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

Ülkemizin AB kaynaklı en yüksek bütçeli Ar-Ge projesi; Gıda Sanayisinin Bölgesel Rekabet Edebilirliğin Artırılabilmesi için Araştırma ve Yenilik Tesislerinin Kurulması (INNOFOOD) programı kapsamında hayata geçirdiğimiz bu tesise emek ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.

Geçmişte yine bu alanda, Türkiye’nin ve dünyanın ilk lisanslı fındık deposunu birlikte inşa etmiştik. Bu yatırımı, Giresun ve çevre illerdeki KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları tarımsal test ve analizlerin gerçekleştirileceği bir merkez ile taçlandırıyoruz.

Test ve Analiz Merkezimiz Giresun’umuza, Ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun!..
TÜBİTAK öncülüğünde, Türkiye'nin en büyük gıda Ar-Ge ve inovasyon projesi INNOFOOD ile Gıda İnovasyon Merkezi ve Türkiye Gıda İnovasyon Platformu’nu (TÜGİP) kurduk.

Gıda İnovasyon Merkezi’mizi, gıda ve içecek sektörünün çözüm ortağı olarak faaliyete geçirdik.
Yine bu proje kapsamında ülkemizin dört bir yanında kurduğumuz altyapılarla gıda ve içecek sektöründe hizmet veren KOBİ'lerin; ürün kalitesini ve güvenliğini iyileştirmelerine imkân sağlıyoruz. Ayrıca firmalarımızın Ar-Ge temelli ürün/üretim teknolojisi geliştirmelerini destekleyerek Türk gıda sanayinin ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücünü artırıyoruz.

Tabii fındık, Türkiye’nin tarım alanındaki en önemli üretim ve ihracat kalemlerinden… Karadeniz’imizin Giresun’umuzun kalkınmasında önemli rol üstlenen ve bölgemizin kültürüne damga vuran fındığın üretiminde ülkemizin rekabet gücünü korumak ve daha fazla katma değer oluşturmak için yeni altyapılar kuruyoruz.
Hayata geçirdiğimiz Giresun Gıda Araştırma Test ve Analiz Merkezimizde kurulan altyapı sayesinde, aflatoksin gibi ileri seviye tetkikler ve mikrobiyolojik analizlerin yanı sıra, bölgede daha önce yapılamayan ağır metal ve pestisit testlerini işletmelerimizin hizmetine sunuyoruz. Fındık üretiminin ve gıda sanayimizin sürdürülebilir büyümesini destekleyecek, uluslararası pazarlarda Türk fındığının rekabet gücünü artıracak bu merkezle beraber fındık üreticilerimiz için önemli bir yatırımı daha gerçekleştiriyoru. Bildiğiniz üzere Giresun ve Giresunluların bizim gönlümüzde yeri ayrı.

Çalışkanlığınız ve bizlere duyduğunuz güvenle şehrimizin kalkınması için birçok yatırımı birlikte hayata geçirdik. Bu yatırımımız ilk değil, son da olmayacak…
Sözlerime son verirken ata yurdumuz Giresun’a bir yatırım daha kazandırmanın gururu ve mutluluğuyla; Giresun Gıda Araştırma Test ve Analiz Merkezi’nin kurulmasında emek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca, bir umut ve uyanış olan ramazanın ülkemize, milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Coğrafyamızda yaşanan acıların son bulmasını diliyorum. Sizlere sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kalın sağılacakla.” sözlerine yer verdi. Protokol konuşmalarının ardından, Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti tarafından Sayın Bakanımız Mehmet Fatih Kacır'a hediye takdimi yapıldı. Akabinde, GATAM'ın açılışının sembolik olarak gerçekleştirilecek olan kurdele kesimi ve toplu fotoğraf çekimi de büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Açılış töreninin ardından, GATAM'ın tesis turu düzenlendi. Katılımcılar, tesisin modern laboratuvar ve araştırma alanlarını gezerek, yapılan yatırımın niteliklerini daha yakından inceledi. Açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mehmet Fatih Kacır ve Sayın Valimiz Mehmet Fatih Serdengeçti başta olmak üzere Giresun Milletvekilleri Prof. Dr. Nazım Elmas, Ali Temür ve Ertuğrul Gazi Konal, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can ve il protokolü katıldı.

Kaynak: Giresun Valiliği

09 Mar 2024 - 13:56 - Gündem --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Giresun Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Giresun hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Giresun editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Giresun değil haberi geçen ajanstır.