Oy kullanmamanın cezası belli oldu mu?

Türkiye 31 Mart Pazar günü yerel yönetimlerin belirlenmesi için sandık başına gidecek. Seçim öncesi en çok merak edilenler arasında oy vermemenin cezasının olup olmadığı tartışılıyor.

Oy verme işlemine seyahat veya hastalık nedenleriyle katılamayacak olanlar merak içerisinde bu sorunun cevabını araştırıyor. Peki, Oy vermemenin cezası var mı, oy vermemenin cezası nedir?

OY KULLANMAMANIN CEZASI NEDİR?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur. Bir yurttaşın, seçme hakkını kullanması zorunludur, YSK tarafından oy kullanmanın gerçekleşmediği durumda cezai işlem uygulanmaktadır. Her bireyin yurttaşlık görevi olan oy kullanmanın kullanılmadığında cezası YSK tarafından belirlenir.

2010 yılında oy kullanmama cezası 22 TL idi. 2015 ve 2017 yıllarındaki seçimlerde de bu ceza 22 TL olarak uygulanmaktaydı. 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise oy kullanmama cezası 300 lira olarak belirlenmişti. 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanmama cezasının ne kadar olacağı henüz açıklanmadı. Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda oy kullanmama cezasının yine 300 TL olması bekleniyor.

Seçim günü oy kullanmama durumunda seçmene verilecek idari para cezası dışında, seçmene herhangi bir ceza uygulanmaz veya herhangi bir yasal sorumluluk doğmaz.

OY KULLANMAMA CEZASI NEREYE ÖDENİR?

Seçimlerin ardından oy kullanmayan seçmenlere ceza tebligatı gönderilir. Bu tebligatta oy kullanmama cezası ödeme bilgileri yer alır. Ödemeler Maliye Bakanlığı'na, PTT gibi belirlenen kurumlar aracılığıyla yapılabilmektedir.

Kaynak: Cumhuriyet

20 Mar 2024 - 14:22 - Siyaset --- Okunma

Mahreç  Erdem Bulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Giresun Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Giresun hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Giresun editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Giresun değil haberi geçen ajanstır.