Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri kliniği hizmete başladı!

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2023 yılında planlanarak, tüm aşamaları hastane ve psikiyatri hekimleriyle oluşturulmuş Sağlık Müdürlüğü ve Tıp Fakültesi desteği ile ‘psikiyatri kliniği’ hizmete açıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Kliniğinin yataklı servis hizmetleri 6. katta yer alırken; kilitli kapısı ve güvenlik görevlisi varlığı ile yarı kapalı psikiyatri kliniği özelliklerine sahiptir.  Servis ikişer kişilik 4 hasta odası, 1 tesbit ve tecrit odası, 1 görüşme odası, 1 hemşire odası, 1 tedavi odası, 1 yemek ve etkinlik alanı ile sigara alanından oluşmaktadır. Klinikte 4 doktor öğretim üyesi ve iki uzman doktor, 1 psikolog, 5 hemşire, 3 güvenlik görevlisi ve 1 temizlik personeli görev yapmaktadır. Ortak alanlarda güvenlik kameraları mevcut olup, 24 saat güvenlik görevlisi serviste bulunmaktadır. Etkinlik alanında birlikte yemek yeme, çay içme ve televizyon izleme sağlanmaktadır.

Kliniğe poliklinik görüşmesi sonrasında yatışının uygun olacağı ve serviste takip edilmesi mümkün olan hastalar ile acil serviste değerlendirilen ve yatışına karar verilen, ancak kapalı psikiyatri servis yatışı gerekmeyen her türlü hastaya hizmet verilmesi amaçlanmaktadır.

Duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluklar, alkol-madde kullanım bozuklukları, davranışsal bağımlılıklar, ayırıcı tanıya dönük uygulamalar, gerekli ve uygun koşullarda adli psikiyatri hastalarına yönelik uygulamalar yapılmakta; ayrıca bir eğitim hastanesi olan hastane bünyesinde tıp öğrencileri ve asistanlara dönük eğitim faaliyetlerine devam edilmektedir.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri kliniği hizmete başladı!

Hastaların ihtiyacına göre beyin görüntüleme, EEG, biyokimyasal ve psikometrik testlerinin değerlendirilmesi, konsültasyon hizmetlerinin sağlanması, yataklı takip ve tedavi düzenlemesi sonrası ayaktan tedavi planlarının oluşturulması yapılmaktadır.

Klinikte görev yapan psikolog ile bireysel psikoterapi, grup görüşmeleri, günaydın toplantıları yapılmakta; taburculuk sonrasında da görüşmeyi yapan psikolog ile bireysel terapi hizmetlerine devam edilmesi sağlanmaktadır. İlerleyen süreçte grup terapisi uygulamalarına başlanması planlanmaktadır.

Birimde yataklı tedavi gören hastalarımıza yönelik ahşap boyama, takı tasarımı, yağlı boya, müzik ve spor faaliyetleri gibi farklı iş-uğraş terapisi uygulamalarının, bu alanlarda deneyimli usta öğreticiler tarafından uygulanması planlanmakta buna dönük planlamalar sürmektedir. Hastaların özgüvenlerini kazanmasına ve sosyal hayata katılmalarına yönelik destekleyici, eğitsel ve sosyal beceriler kazanmaları için de destekleyici görüşmeler ve psikoeğitimler uygulanmaktadır. Ayrıca hem hastalar hem de hasta yakınlarına dönük psikoeğitimsel faaliyetlerin uygulanması konusunda çalışmalar yapılmaktadır.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde psikiyatri kliniği hizmete başladı!

Halk arasında ‘şok tedavisi’ olarak adlandırılan ‘Elektrokonvulsif Tedavi’ yöntemini uygulamak için, hastane bünyesinde 1 EKT cihazı mevcuttur. EKT ağır depresif bozukluk, psikotik ajitasyon, katatoni, ciddi intihar düşünceleri ve yeme-içme reddi gibi acil ve hızlı tedavi etkinliği gerektiren durumlarda uygulanan ve oldukça etkin bir tedavi yöntemidir. Ayrıca oral ilaç tedavisinin uygulanmasının uygun olmayabileceği gebelik ve yaşlılık gibi yaşam dönemlerinde de ihtiyaca göre uygulanabilmektedir.

Psikiyatri servisi kurulunda 3 psikiyatri hekimi tarafından değerlendirilerek, EKT ihtiyacı olduğuna karar verilen hastalara uygulanması planlanmaktadır. EKT işlemi lokal cerrahi uygulama alanında, anestezi uzmanı, psikiyatri hekimi ve hemşiresi eşliğinde uygulanacak, sonrasında hasta izlemi psikiyatri servisi yakın izlem odasında yapılacaktır.

Kaynak: GEAH

Ekli Dosyalar

18 Nis 2024 - 11:24 - Sağlık --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Giresun Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Giresun hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Giresun editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Giresun değil haberi geçen ajanstır.