Büro Emekçileri Sendikası: "Kamunun Tasfiyesine Hayır"

Büro Emekçileri Sendikası Giresun Şubesi, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek, "Kamunun Tasfiyesine Hayır" sloganıyla bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, kamu emekçileri ve emeklilerinin kazanılmış haklarına yönelik tehditlere dikkat çekildi ve halkın kamusal hizmet alma hakkının korunması gerektiği vurgulandı.

Sendikadan yapılan açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in seçimlerin ardından açıkladığı Kamu Tasarruf ve Verimlilik Paketini, ekonomik krizin bedelini emekçilere ve dar gelirli halka ödetmeye yönelik bir "saldırı paketi" olarak nitelendirdi.

Açıklamada, “Sözde kamu tasarruf paketinde; İktidarları boyunca bizlerden topladıkları vergileri, kamu işletmelerinin haraç mezat özelleştirilmesinden elde ettikleri gelirleri ve borç olarak aldıkları yabancı kaynakları “yandaşlarına ucuz sermaye” olarak aktaranlar har vurup harman savuranlar mali disiplinden bahsediyor. Hasta garantili şehir hastanelerine, geçiş garantili tünel, yol ve köprü ihalelerine kur farkı ödeyenler bugün kamu yatırım harcamalarının durdurulmasından bahsediyor. Üretim ekonomisinden uzak; kendine yeterliliği olan bir tarım ekonomisi inşa etmek yerine, saman dahil “yapılan eleştirilere, paramız var ki alıyoruz diyerek” her türlü tarımsal ürünü dışarıdan tedarik edenler, enflasyonu düşürmek için fiyat istikrarından bahsediyorlar. İktidarın açıkladığı sözde ekonomik tasarruf paketiyle; bir yandan emekçilerin kazanılmış hakları gasledilmek istenirken öte yandan halkın nitelikli, parasız kamusal hizmet alma hakkının tasfiyesi planlanmaktadır.

Kamuda tasarrufu verimlilik ile sağlayacağız şiarıyla; Uzaktan, esnek çalışma biçimlerini geliştirilerek yol, yemek, personel servisi, izin, fazla mesai ücreti, ikramiye gibi kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının tasarruf adı altında gasp edilmesi, Kamu emekçileri ücretlerinin performansa göre belirlenerek ücret artışlarının baskılanması, taban maaşın düşük tutulması, 3 yıl boyunca kamuya personel alımını emekli olanlarla sınırlayarak var olan personelin iş yükünü artırmak, performans, kota, angarya gibi uygulamaları yaygınlaştırma, Kamu hizmeti yürütülmesinde zorunlu olan temizlik, bakım gibi yardımcı hizmet ve teknik destek personeli istihdamının durdurulması, Zaten yetersiz olan kamu yatırımlarını daha da azaltarak, ihtiyaç olan okul, hastane vb. kamu binalarının yapılmasının, mevcut olanlarının iyileştirmesinin durdurulması; var olan kamu sosyal tesisleri ve lojmanların satılması, Kamuda güvenceli istihdam yerine güvencesiz istihdamın geliştirilmesi ve kamusal sosyal güvenliğin tasfiyesi amaçlanmaktadır” denildi.

Sendika, kamu hizmetlerinin tasfiyesine karşı çıktıklarını belirterek, eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi alanlarda tasarruf yapılamayacağını vurguladı, “Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez. Uyguladığınız ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adı altında yaptırdığınız döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastane; yolcu garantili havalimanı gibi işler sonucunda zengin ettiklerinizden; kur korumalı mevduat tasarrufu ile köşeyi dönenlerden tasarruf yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil” denildi.

Büro Emekçileri Sendikası, tüm kamu emekçilerine ve emeklilerine kazanılmış haklarını savunmak ve kamunun tasfiyesine karşı durmak için ortak mücadele çağrısı yaptı. Talepler arasında şunlar yer aldı:

  • Yoksulluk sınırının üzerinde, insan onuruna yaraşacak bir ücret.
  • Seyyanen verilen zam dahil bütün ek ödemelerin temel ücrete yansıtılması.
  • 3600 ek göstergenin bütün emekçilere verilmesi ve adil bir ek gösterge sistemi.
  • Yüksek gelir grupları için servet vergisi getirilmesi ve yoksulluk sınırındaki ücretlerden alınan gelir vergisi oranının yüzde 10’a indirilmesi.
  • Mülakatın kaldırılması ve kamuda liyakatin tesis edilmesi.
  • Grevli toplu iş sözleşmesini içeren gerçek bir sendika yasası.

16 May 2024 - 13:26 - Ekonomi --- Okunma

Mahreç  Erdem Bulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Giresun Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Giresun hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yeni Giresun editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yeni Giresun değil haberi geçen ajanstır.